בלוג

הבדלים בין ספקיות מחשוב ענן

עבור רוב האנשים , המילים/ביטויים הללו הינם חסרי משמעות ובסה”כ גיבוב של אותיות. במסמך קצר זה אשתדל להסביר ולהבהיר את ההבדלים בין המונחים תוך שימוש באנלוגיות יום יומיות ובהשוואה ל”אופציות מגורים”. מאמר זה יעזור לאנשי IT למצוא את ההבדלים בין ספקי ענן בארץ/בחו”ל ולקבל מושג לגבי “מחשוב ענן” אמיתי .

 

 

אחסון משותף - דיור לסטונדנטים - Shared Hosting

דוגמא לאחסון משותף הינו אחסון אתר אינטרנט תחת שרת משותף .

אחסון משותף הינו בר השוואה לדיור סטודנטים . בשני המקרים המחיר משתלם ובר השגה אך לפעמים “בעייתי” . ספק האחסון המשותף/המכללה מספקים “מעון דיור” בר השגה , אך הפתרון הנ”ל רועש , החדרים קטנים וצפופים ואפילו לפעמים הנך צריך לעמוד בתור ( Queue ) כדי להשתמש בחדר הרחצה ולהכין שתיה בבוקר (אתר אינטרנט נטען לאט …..) .

לפעמים – הילד מהחדר הסמוך יגרום לך לאבד שעות שינה חשובות (משאבי מחשוב). חדרי השינה הקטנים מגבילים אותך ביכולת הצמיחה ולבסוף כל ה”תור” יגביל אותך מלבצע את המשימות בזמן במיוחד כשאתה ממהר .כל הנתונים ביחד בעצם מגבילים את הפרודוקטיביות בשעות העבודה . הסידור הנ”ל מספק עבור חברה ללא “דרישות” (הצורך של החברה במשאבי מחשוב) אך בוודאות אינו מתאים לחברות בעלות דרישה וצורך בכוח עיבוד/תקשורת  וכו’  – במצב זה שירות Shared Hosting אינו מספק פתרון הולם .

VPS - שרת וירטואלי פרטי - דירת סטודיו

רוב “ספקי הענן” בארץ עובדים במודל של  , VPSהשכרת שרתים וירטואלים  יעודיים תחת תשתיות משותפות.

מקום המגורים ההגיוני לגור בו לאחר הדיור לסטודנטים הינו “דירת הסטודיו” . השכנים אולי קצת ירעישו ויגרמו לאי נוחות אבל לפחות אינך צריך לחלוק במשאבים. יש לך את החדר שלך , חדר רחצה ואפילו מטבחון קטןלחיות לצד “דירות סטודיו” אחרות הוא כמו “מרכז מוחות משותף” – רוב השכנים בעלי צרכים דומים לשלך (בדר”כ פחות או יותר אותה כמות של מעבדים/זכרון וכו’ ע”ג תשתית משותפת).  דירת סטודיו היא בעצם חלוקה של “שטח מחייה” גדול יותר בבניין (VPS)  אך נצטרך לשמור גם כאן על הכללים ולא ליצור “עומס” בדירת המגורים .

גם בדירת הסטודיו נצטרך להשתמש ב”תור” – לדוגמא , התור למעלית (רשת התקשורת/אינטרנט) כדי להיכנס/לצאת מהבניין  אך זו בעייה שתתרחש בדר”כ רק בשעות הפעילות .

 

ככל שהצרכים גדלים ( המשפחה גדלה / צורך במשאבי מחשוב) אנו ניתקל בבעיות , את דירת הסטודיו לא תמיד ניתן “להגדיל” , מעבר לדירה אחרת אינו “קל” ובעיקר אין לנו את היכולת לנטר/לבדוק את תחזוקת הבניין. בזמן זה נצטרך להחליט – האם אנו רוכשים בית חדש מסוג – Dedicated Hosting   או שנעבור לדירה גדולה יותר  ( Cluster VPS ) 

שטח יעודי - Dedicated Hosting , בית משלך

הרבה חברות בוחרות באופציה של Collocation – שכירת שטח תחת חוות שרתים של אחת מספקיות המחשוב כאשר ספק התשתיות אחראי על החשמל,תקשורת לעולם(רוחב-פס), שטח האחסון ,קירור ושמירה על המתקן כאשר הלקוח הסופי מספק את השרתים/אחסון.

 

ברכישה של בית משלך – תוכל לבצע את כל השינויים שתצטרך ( שיפוץ הבית לדוגמא / רשת התקשורת) , ללא כל “רשות” מבעל הדירה / ספק שירותי המחשוב (שכרגע אינו בתמונה) . אופציה זו הינה אופציה “אמינה” עד אשר “המשפחה גדלה / צרכי המחשוב גדלו” או שחס וחלילה – אסון כלשהו אשר התרחש בדירה ( הצפה/קצר חשמלי לדוגמא …)  ואינך יכול לעבוד/לגור עוד בדירה .  התיקון יכול לארוך זמן רב והאפשרות לעבור לבית אחר בזמן זה – כמעט ואינה קיימת.  בצורה זו למעשה אינך משתמש בתשתיות יתירות מבחינת שרתים/אחסון של ספק המחשוב .

בית מלון - Cluster VPS

בתצורה זו המבוססת על עקרון ה VPS רוב חברות מחשוב הענן עובדות. למעשה – ספק המיחשוב יוצר סביבה יתירה ברמת אחסון/שרתים ומספק שכירות של VPS כאשר מנגנונים פנימיים    חכמים מספקים מעבר “חי” בין שרתים לשמירה על ביצועים ושרידות כאשר יש תקלה באחד השרתים .

בחדר המלון אולי תתקל בשכנים  ” חסרי התחשבות ”  ( שרת עמוס מדיי ) , אך תוכל ליהנות מ-“גמישות” במעבר לחדר אחר (שרת פיזי אחר) . חדרים גדולים/קטנים יותר בדר”כ זמינים והחדר מסודר בצורה “סטנדרטית” – השולחן צמוד לקיר , המנורות יהיו לצד המיטה ובטלוויזיה תוכל לראות את רוב הערוצים .

במידה ותצטרך חדר גדול יותר – לא בטוח שתוכל לקבל “דלת מפרידה” בין החדרים ( רשת תקשורת זהה ) ויכול להיות שתצטרך למצוא את עצמך מעביר מגבות ובגדים דרך מסדרונות רבים   (הפרדת רשתות תקשורת – VLAN’s לדוגמא. הניסיון שלנו מראה כי רוב החברות המספקות שירותי VPS אינן גמישות מבחינת התקשורת/אחסון וכו’ ( יהיה קושי רב בלבצע הפרדות ברמת תקשורת ולהשתמש בכלים נפרדים בייחוד ביישום אבטחת מידע ).

 

חוות שרתים וירטואלית, פנטהוז פרטי - Virtual DataCenter

מחשוב ענן “טהור” . מחשוב ענן אמור לספק את היכולת למשתמש הסופי לבצע הגדרות ברמת תקשורת/אבט”מ, לבצע פריסה של מכונות מתוך קטלוג ולקבל אינדיקציה תמידית בנושא המערכת ( ניטור לדוגמא …) ואף שליטה על החיוב החודשי .

הפנטהאוז נמצא תמיד בקומה האחרונה בבניין . הנוף מהמם ותוכל לראות את כל העיר 🙂 .  שטח הדירה הינו פרטי ולשימושך בלבד  ולך יש את השליטה על המשאבים השונים , תוכל לשפץ את הדירה כאוות נפשך , להוריד קירות , לשנות חלונות וכו’ ( שינוי משאבי שרת , חומת אש וכו’ )  . השוער בבניין מברך אותך לשלום , יש לך מעלית פרטית משלך ואבטחה אישית לדירה. תוכל להרים טלפון לשומר / לאחזקה של הבניין כדי לקבל עזרה בכל נושא שהוא … ( ספק שירותי המחשוב) . הגג והבריכה לשימושך בלבד ותוכל לארח כמה אנשים שרק תרצה . על הגג תוכל לבנות חדרים נוספים במידת הצורך.

בדר”כ לבעלי הפנטהאוז יש מס’ פנטהאוזים נוספים ברחבי העולם ( ספק מחשוב אשר מסוגל לבצע מעברים בין חוות אחרות בארץ/בעולם )  .

 

 

ולסיכום –  “מחשוב ענן” ו – “דיור” אינם שונים כ”כ , יש שוני בתצורות הדיור כמו שיש שוני בספקי מחשוב “ענן”  , בכל צורה של דיור יש יתרונות לאנשים מסוימים – בדיוק כמו בתצורות מחשוב ענן .

שתפו את המאמר:

Facebook
Twitter
Email
WhatsApp
Print

צור קשר

    דילוג לתוכן